Srebrne kolczyki oraz inna biżuteria

Kiedy chcemy kupić biżuterię na prezent, bardzo często mamy dylemat, czy kupić biżuterię złotą, czy srebrną. Niezależnie od tego, czy rozważamy zakup złotych lub srebrnych kolczyków, czy innych rodzajów biżuterii, zagwozdka pozostaje taka sama. Zastanówmy się chwilę nad tym tematem.

Srebro czy złoto

Kiedy chcemy kupić srebrne kolczyki albo złote, zawsze najpierw patrzymy na to, które nam się bardziej podobają. Takie same srebrne kolczyki (więcej) oraz złote prezentują się inaczej tylko dlatego, że są wykonane z innego metalu. Dla porządku powiedzieć trzeba, że mówimy tutaj o srebrze rodowanym (obecnie najbardziej popularne i jakościowo najlepsze).

To czy bardziej podoba nam się biżuteria srebrna, czy złota, jest sprawą subiektywną. Sprawa się jednak komplikuje. Biżuteria złota jest sporo droższa i nie byłoby to jakąś wadą w odniesieniu to tańszej biżuterii srebrnej, gdyby nie to, że zazwyczaj w takiej sytuacji odnosimy wrażenie, że biżuteria srebrna przez to, że jest tańsza, to jest gorsza. Ile jest w tym prawdy.

Czy srebro jest gorsze od złota?

Cena złota jest większa od ceny srebra. Wynika to głównie z tego, że złoto jest metalem bardziej szlachetnym. Występuje na ziemi w mniejszej ilości, a dodatkowo jest wykorzystywane jako środek inwestycyjny (srebro również, ale w mniejszym zakresie). Z tego powodu złoto jako materiał jubilerski również jest droższe i przekłada się to na wyższą cenę złotych kolczyków niż alternatywnych kolczyków srebrnych.

Pod względem wizualnym srebro prezentuje się fenomenalnie i nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest brzydsze od złota. Jak wspomniano, jest to kwestia subiektywna. Dodatkowo barwa srebra sprawia, że wiele wyrobów, szczególnie takich, które są wykonywane z kamieni półszlachetnych oraz złota lub srebra, wygląda po prostu lepiej.

Najważniejsza sprawa to jest jednak gust osoby obdarowywanej. Są osoby, które z różnych względów preferują tylko złoto lub srebro i pod te ich predyspozycje, należy wybierać czy kupować kolczyki srebrne, czy złote. Podobnie zresztą jak inne rodzaje biżuterii.